Pixar

 

Pixar Animation Studio

pixar animation studioWytwórnia założona została już w 1979 roku i początkowo nazywała się Graphics Group. Wówczas była to część studia filmowego LucasFilm. Nazwę Pixar nadał jej dopiero drugi właściciel, którym od 1986 roku był Steve Jobs. W 1990 roku wytwórnia rozpoczęła współpracę przy produkcji animacji ze studiem Walt Disney Pictures. Nie miała ona trwać długo jednak wyszło na to, że bardzo dużo filmów było wspólnym dziełem tych dwóch, mogłoby się wydawać konkurencyjnych firm. Ostatecznie, wytwórnia Walt Disney Pictures wykupiła akcje Pixara i stała się jego współwłaścicielem.

Zobacz także:

pixar animation studiosDebiutancką kinową, pełnometrażową produkcją Pixara było Toy Story, które na duży ekran trafiło w 1995 roku i szybko okazało się ogromnym hitem. Producenci nieco obawiali się tej animacji ponieważ jako pierwsza w historii była ona w całości wykonana komputerowo, jednak szybko się okazało, że był to tak zwany strzał w dziesiątkę! Historia o zabawkach chłopca Andy’ego zdobyła wiele nagród, do których zaliczyć można między innymi Oscara, osiem nagród Annie oraz dwie nagrody Amerykańskiego Instytutu Filmowego.

Zobacz zestawienia animacji według dat ich polskich premier kinowych:

Toy Story było animacją dopracowaną w każdym detalu. W wersji oryginalnej, głosu głównemu bohaterowi Chudemu, użyczył Tom Hanks. Podobno Pixar chciało do dubbingu zatrudnić także Jima Carreya, jednak nie pozwolił na to mocno ograniczony budżet. Ostatecznie, bohaterów Toy Story pokochały zarówno dzieci jak i dorośli na całym świecie! Na podstawie bajki powstało wiele gier, a także cała masa zabawek, przytulanek i innych gadżetów.

4 lata po premierze Toy Story, Pixar we współpracy z Disneyem stworzyło drugą część i znowu posypały się nagrody i podziękowania od fanów Buzza Astrala, Chudego i ich przyjaciół. Trzecia część, na ekrany kin trafiła w 2000 roku, a czwarta zapowiadana jest na 2019.

Jednak Pixar to nie tylko Toy Story! Wytwórnia ta odpowiada również za takie hity jak chociażby Potwory i Spółka, Gdzie jest Nemo, Auta czy Odlot. Od 1984 roku stworzyła także kilkadziesiąt animacji krótkometrażowych, programów telewizyjnych i filmów aktorskich, takich jak chociażby John Carter – będący produkcją science fiction z 2012 czy film katastroficzny pod tytułem 1906.

Bajki Pixar lista

4.8 5 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x