Warner Bros.

 

Warner Bros. studio

Warner Bros. jest ogromnym przedsiębiorstwem, w skład którego wchodzą między innymi: wytwórnie filmowe takie jak chociażby Warner Bros. Pictures, New Line Cinema czy Cartoon Network Studio, a także dwie wytwórnie muzyczne. Firma zajmuje się także produkcją gier komputerowych i tu nie sposób nie wspomnieć o Monolith Productions, który jest członkiem grupy od 2004 roku. Jednak Warner Bros to także stacje telewizyjne takie jak HBO, Cinemax, CNN czy znany wszystkim dzieciom Cartoon Network.

Zobacz zestawienia animacji według dat ich polskich premier kinowych:

Bracia Warner

Założycielami wytwórni byli bracia Albert, Sam i Harry Warner. Co ciekawe, byli oni polskimi imigrantami żydowskiego pochodzenia. Urodzili się pod koniec XIX wieku we wsi Krasnosielc i początkowo nazywali się kolejno Aaron, Szmul i Hirsz Wonsal. Rodzice chcieli jednak dla dzieci lepszego życia, przeprowadzili się więc do USA. Sprzedając konia oraz zegarek ojca, chłopcy zakupili swój pierwszy projektor i tak zaczęła się ich wielka przygoda z filmem.

Pierwsze produkcje braci Warner powstawać zaczęły w roku 1912, natomiast już sześć lat później założyli oni swoje pierwsze studio przy Bulwarze Zachodzącego Słońca w Los Angeles. Za datę rozpoczęcia działalności Warner Bros. uznaje się 4 kwietnia 1923 roku.

Filmy Warner Bros.

Spod skrzydeł wytwórni Warner wyszło wiele kasowych hitów, w tym między innymi seria o Harrym Poterze, Kac Vegas, Matrix, Akademia Policyjna, Wywiad z Wampirem, Egzorcysta, Mechaniczna Pomarańcza, Gremliny czy Niekończąca się Opowieść.

Jednak wytwórnia ta, to nie tylko filmy. Pamiętać należy, że kultowa postać Królika Bugsa i zwariowani Animaniacy to także owoce pracy animatorów z Warner Bros. Ze świetnych produkcji dla dzieci oraz młodzieży, wymienić tu można jeszcze także Kosmiczny Mecz, serię o Scooby Doo, Lego Przygodę czy Całkiem Nowe Przygody Toma i Jerry’ego.

Faktem związanym z wytwórnią, który zapisał się na kartach historii światowej kinematografii, było stworzenie pierwszego w dziejach filmu dźwiękowego, którym był Śpiewak Jazzbandu z 1927 roku. Warner Bros. dostało za niego honorowego Oscara.

Warner Bros. to także seriale, takie jak chociażby uwielbiane przez widzów Pełna Chata, Teoria Wielkiego Podrywu czy Przyjaciele oraz filmy dokumentalne, takie jak chociażby Imagine, opowiadający o życiu Johna Lennona.

Filmy i seriale animowane wytwórni Warner Bros.

3.7 3 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x