12 Zasad Tworzenia Animacji

Sztuka animacji pozostawia jej twórcom duże pole do popisu, za jej pomocą mogą kreować własnych bohaterów, historie czy światy i posługiwać się niczym nie ograniczoną wyobraźnią. Są jednak zasady, których znajomość nie tylko znacznie ułatwia sam proces tworzenia animacji, ale także nadaje jej charakteru i sprawia, że jest wyjątkowa. Ojcem wspomnianych reguł jest Walt Disney, a powstały one w pierwszej połowie XX wieku.

Zobacz także:

Zgniatanie i rozciąganie

Zasada ta ma za zadanie oddanie dynamiki ruchu z uwzględnieniem oddziałujących na przedmiot sił. Twórca musi pamiętać o charakterystycznych dla tego typu procesów wygięciach i zgnieceniach uzależnionych od różnego rodzaju czynników, jak np. waga czy struktura. Zasada ta obowiązuje zarówno przy tworzeniu obiektów, jak i mimiki twarzy bohaterów.

Wyprzedzanie

Zasada ta ma za zadanie przygotować odbiorcę na ruch. Jeśli bohater animacji to golfista, który ma zamiar uderzyć piłeczkę, powinien wykonać ruch uginania kolan.

Inscenizacja

Zasada ta pozwala skupić uwagę odbiorcy na kluczowych elementach animacji, przykuwać jego wzrok do najważniejszych elementów. Realizowana jest poprzez scenografię, odpowiednio dobrany kadr, grę światłem, kolorem i wiele innych zabiegów.

Rysowanie progresywne lub według klatek kluczowych

Pozwala wprawić postać w ruch na dwa sposoby:

  • metoda progresywna, przedstawia akcję za pomocą następujących jedna po drugiej klatek, posuwając się od początku do końca. Przejścia postaci są płynne, a metoda ta doskonale sprawdza się w przypadku dynamicznych scen.
  • klatki kluczowe – polega na rysowaniu klatek od pozy do pozy, jak nazwa wskazuje są to kluczowe klatki dla całej animacji. Dalsza praca sprowadza się do uzupełniania klatek między nimi, tak aby dojść od jednego kluczowego punktu do drugiego, Zasada ta ma zastosowanie w przypadku dramatycznych i emocjonalnych scen, gdzie ruch nie jest najważniejszy.

Zazębianie się akcji i podążanie za nią

Zasada ta opiera się na prawach fizyki i przedstawia się następująco:

  • należy uwzględnić odpowiednią relację czasową pomiędzy ruchem różnych elementów animacji (np. ręka porusza się w innym momencie niż głowa) – zazębianie
  • zmiana położenia poszczególnych elementów animacji musi następować w odpowiedniej kolejności, uwzględniając siłę, która spowodowała ruch, np. najpierw wieje wiatr, potem ruszają się gałęzie drzew – podążanie za akcją.

Rozpędzanie i zwalnianie

W myśl tej zasady należy pamiętać, iż obiekt potrzebuje czasu, aby się rozpędzić oraz aby zwolnić, dlatego też początek i koniec sekwencji powinien mieć więcej klatek niż środek ruchu, który jest najszybszy.

Łuki

Obiekty takie jak ludzie czy zwierzęta, w animacji powinny poruszać się po trajektorii łuku, pojazdy natomiast wyróżnia ruch prostoliniowy. Dzięki tej zasadzie animacja zyska na realności.

Akcja drugoplanowa

Aby animacja wyglądała realnie należy w niej uwzględnić ruch główny i drugoplanowy. Spacerujący po lesie mężczyzna może dodatkowo rozglądać się, zachwycać przyrodą co wyrazi mimika twarzy, czy zaciągać się świeżym powietrzem. Obecność tego typu animacji drugoplanowej wzmocni i podkreśli ruch główny.

Synchronizacja

Stosując tę zasadę należy pamiętać, aby wprawiane w ruch obiekty pojawiały się w odpowiednim momencie i w zgodzie z prawami fizyki (wpływ masy na prędkość itp.).

Wyolbrzymianie

Według tej zasady ruch powinien być przejaskrawiony i przybierać ekstremalną formę, aby podkreślić atrakcyjne dla widza elementy animacji. Zasada ta odnosi się zarówno do ruchu jak i cech charakterystycznych danej postaci.

Przestrzenny rysunek

Aby zrealizować tę zasadę należy pamiętać o proporcjach i odpowiednich kształtach obiektów w zależności od różnych faz ruchu.

Urok

Nazwa tej zasady może być myląca, nie chodzi bowiem o to, aby bohater animacji był miły i uroczy, należy skupić się na tym, aby był charakterystyczny i wiarygodny, powinna stać za nim jakaś historia.

Uwzględnienie powyższych zasad w trakcie tworzenia animacji z pewnością sprawi, że będzie ona przygotowana w sposób profesjonalny, prezentowane obiekty będą wyglądać naturalnie a sam proces jej przygotowania przebiegnie sprawnie i przyjemnie.